Jak osiągnąć spokój i dobrostan na co dzień?

 w Artykuły

Co można zrobić, żeby zacząć funkcjonować lepiej, prościej i szczęśliwiej?

Jedne z najważniejszych spraw, które można zrobić to:

1. Zamknąć przeszłość. Pozwolić jej odejść.

Jest wiele sposobów na to, żeby zamknąć przeszłość i móc żyć tu i teraz. Począwszy od napisania listów wybaczenia do osób do których mamy żal, do pracy z terapeutą. Każdy sposób jest dobry tylko trzeba znaleźć najlepszy dla siebie, ponieważ każdy z nas jest inny i co innego do nas może dotrzeć. Ważne, żeby sobie odpuścić to co było i zacząć żyć dniem dzisiejszym bez żalu, smutku, złości, nienawiści, poczucia winy(często pomocna jest praca z emocjami).

2. Akceptować swoje wybory i to gdzie się znajdujesz.

Chodzi o to, że jeśli jesteś w miejscu gdzie nie chcesz być lub np. z osobą, z którą nie chcesz być i w tym miejscu lub z tą osobą pozostajesz to tworzysz sobie we własnej głowie więzienie i zaczynasz być mocno nieszczęśliwy. I teraz możesz zmienić miejsce w którym jesteś lub osobę z która przebywasz lub zacząć świadomie przekształcać swoje myślenie, że tak ja chcę tu być to jest moja decyzja i ją szanuje i cieszę się z niej. Oczywiście jeśli miejsce lub osoba Tobie szkodzą to wiadomo, że lepiej odejść. Ale czasami walczymy sami ze sobą wewnątrz i wymyślamy sobie sami ograniczenia myśląc: ja nie chcę tego męża lub domu lub sytuacji itp. i wtedy można zmienić słowa i myśli które są w Twojej głowie na takie: chcę być z tym człowiekiem. To moja decyzja, akceptuję go takiego jakim on jest i akceptuję w pełni swoją decyzję. Będzie Ci prościej na co dzień funkcjonować jeśli nie będziesz krytykować swoich własnych decyzji(bo przecież to, że masz takiego męża/ żonę czy jesteś tu gdzie jesteś to Twoja decyzja, niezależnie od tego w jakich okolicznościach ją podjąłeś).

3. Dawać bez oczekiwania, że coś dostanę w zamian.

Oczekiwania rodzą ból i niezadowolenie. Jeśli oczekujesz to najczęściej czujesz się skrzywdzony ponieważ ludzie (np. partner) nie wiedzą czego Ty chcesz. Jeśli zaczniesz dawać bez oczekiwania, że coś z tego będziesz mieć to całe to dobro, które uczynisz wróci do Ciebie. Wszystko do Ciebie wraca tylko, że oczekując na konkretną rzecz którą sobie w głowie wykreowałeś możesz nie zauważyć wielu innych pięknych rzeczy lub chwil/momentów w swoim życiu. Będziesz skupiony na braku i żalu. Ale jeśli zaczniesz dawać bez oczekiwań to będziesz miał otwarte serce na wszystko co przychodzi do Ciebie z każdej strony i będziesz mógł się tym cieszyć.

4. Odczuwać wolność w każdej chwili.

Wpuszczaj i wypuszczaj wszystko co przychodzi do Ciebie. Niezależnie od tego czy chwile są przykre czy wesołe. Tendencja jest do przetrzymywania chwil. Radosnych się nie chce puszczać i często możesz do nich wracać myślami jak to było kiedyś fajnie z tą osoba. Ale to już było i wracając do tego nie jesteś tu i teraz a tym samym nie żyjesz wcale bo tamto już było a Ty masz teraz tylko tą chwilę którą marnujesz będąc głową w przeszłości. A tu możesz akurat tworzyć kolejne jeszcze piękniejsze momenty. Inne niż kiedyś dlatego, że już jesteś innym człowiekiem niż np. 20 lat temu a jeśli cofnął byś się tam taki jaki jesteś teraz ta chwila już nie mogłaby być taka sama, a może nawet nie miałbyś o czym z tą osobą rozmawiać. A dzisiaj jest to co masz realnie i możesz cieszyć się pięknem tej chwili. Może ta chwila będzie za 20 lat ważniejsza niż tamta o ile nie będziesz skupiał się na przeszłości i jej nie zmarnujesz. Trudne chwile też możesz przetrzymywać ponieważ czasami lubimy taplać się w swoim nieszczęściu licząc na to, że ktoś się nami zainteresuje/ zaopiekuje(to duży skrót, ale tak bywa najczęściej). Wszystko mija i będąc w trudnej sytuacji możesz sobie powtarzać, że to też minie. Nic nie trwa wiecznie. Wszystko puszczaj, nic nie zatrzymuj, zarówno piękne chwile jak i przykre.

To co czujesz, to co do Ciebie przychodzi jest najwłaściwsze i „nigdy nie pozwól wiedzy stanąć na drodze do prawdy”.